Afera ‚4 Kolory’ – wszystko co powinieneś wiedzieć.

 Wynajem jako bezpieczna i rentowna forma inwestowania?

Już od dłuższego czasu, można zauważyć, że Polacy najczęściej inwestują w nieruchomości, a konkretnie w mieszkania na wynajem. Z wielu względów, ulokowanie pieniędzy w taki sposób wydaje się najbardziej bezpieczną opcją. Na Polskim rynku znajduje się wiele ciekawych produktów inwestycyjnych takich jak fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe czy produkty strukturyzowane. Skąd więc wzięła się tak ogromna popularność na zakup i wynajmowanie nieruchomości? Polacy lubią widzieć w co inwestują, a sama rentowność wynajmu mieszkań plasuje się na poziomie od 3 do 7 % w zależności od miasta i lokalizacji. Dużą rolę odgrywają również afery finansowe, których ofiarą padli właśnie inwestujący konsumenci. Każdy słyszał chociażby o aferze z Amber Gold, co znacząco wpłynęło na spadek zaufania Polaków do instytucji finansowych proponujących ulokowanie na ich produkcie oszczędności. Kolejnymi zaletami jest np to, że kredyt zaciągnięty na taki cel, w ogromnej większości sam się spłaca a gdyby pojawiły się jakieś problemy – nieruchomość można względnie szybko upłynnić. Nie każdy czuje się Wilkiem z Wall Street – dlatego większą popularnością cieszą się bezpieczne formy inwestowania.

Hotel „widmo”.

Czy można dziwić się przeszło 400 poszkodowanym prywatnym inwestorom, którzy ulokowali swoje pieniądze w nigdy nie ukończony hotel 4 Kolory we Władysławowie? Przedstawiona w prezentacji rentowność inwestycji miała wynosić około 10% – czyli więcej niż z wynajmu mieszkania. Dodatkowo obecny w Polsce od kilku lat „system condo” reklamowany był jako bardzo nowoczesna i przyszłościowa inwestycja a przez 2 tygodnie w roku, właściciel mógł korzystać z hotelowego pokoju, nadal w ramach wypłacanego mu czynszu. Luksusowy hotel, popularny nadmorski kurort przyciągający nie tylko turystów z innych stron Polski ale i turystów zagranicznych, koszty dzierżawy jednego apartamentu nawet do 20 000 PLN rocznie (miał być pokrywany już od 2013 roku, nawet jeśli do tego czasu hotel nie zostanie jeszcze oddany do użytku) oraz propozycja finansowania przedsięwzięcia w Getin Noble Bank lub Idea Bank. Brzmi zbyt pięknie aby mogło być prawdziwe – dlatego zainteresowani inwestycją nie otrzymali żadnych informacji dotyczących potencjalnego ryzyka z nią związanego. Nacisk ze strony Home Brokera – pośrednika nieruchomości w Getin Holding, który oferował wejście w posiadanie jednego z 1000 hotelowych pokoi spowodował, że inwestorzy zostali właścicielami apartamentów w condohotelu „widmo”. Co więcej, aby zostać właścicielem pokoju hotelowego wystarczał wkład własny na poziomie 60 000 zł a brakująca kwota miała zostać udzielona inwestorowi w formie kredytu na specjalnych warunkach – rzekomo z zastosowaniem najniższych na rynku preferencyjnych stóp procentowych.

Gorset uszyty przez banki – nie zbyt ciasny?

Home Broker należy do grupy kapitałowej Getin Holding. Oczywistym więc było, że zainteresowany zakupem hotelowego apartamentu konsument otrzymywał propozycję finansowania inwestycji poprzez kredyt w Getin Bank lub Idea Bank. Wpłaty z tytułu takiego kredytu w teorii miały być przekazane na rachunek powierniczy spółki 4 Kolory IDEA, która realizowała budowę hotelu.

Anna Kołodziejska, współpracownik Home Broker Nieruchomości S.A. w temacie bezpieczeństwa tej inwestycji, wyrażała się w następujący sposób :

W banku nigdy nie pracowałam ale wydaje mi się że bank pożyczając kilkadziesiąt milionów zł raczej dokładnie sprawdza dany biznes i ocenia ryzyko. To bank trzyma ścisły nadzór nad inwestycją i to on (konsorcjum GNB/ IDEA) akceptuje każdy wydatek inwestora. Wszyscy właściciele dostali zaległe czynsze wraz z odsetkami. Dodatkowo inwestor za zgodą banku zobligował się do pokrycia kosztu ubezpieczenia pomostowego ( klientów którzy kredytowali nieruchomość) ,ze względu na przesunięcie terminu przeniesienia własności. Środki które wpłacają klienci na II etap inwestycji trafiają do banku a nie do developera. Bank otworzył rachunek escrow. Dzięki temu jest to najbardziej bezpieczna tego typu inwestycja – gorset uszyty przez banki.

Przez wspomniany wcześniej gorset, spółce 4 Kolory IDEA chyba zabrakło jednak powietrza i we wrześniu 2014 roku została ogłoszona upadłość dewelopera. Majątek spółki szacowany był wtedy na 50 milionów PLN, natomiast długi – czterokrotnie przewyższające tę kwotę.

Klaps za złe zachowanie – niewspółmierna do winy kara nałożona na Home Broker

Zakończenie inwestycji planowane było na wrzesień 2011 roku. Czynsz dla konsumentów, którzy zakupili apartamenty miał być wypłacany już od roku 2013, nawet w wypadku nie ukończenia do tego czasu budowy. Była to oczywiście przysłowiowa „marchewka”, na którą klienci Home Brokera niestety się pokusili. Gdy tylko okazało się, że należnego czynszu nikt nie otrzyma, zaczęły napływać skargi do Komisji Nadzoru Finansowego. Chodziło o prześwietlenie spółki oraz współpracujących z nią podmiotów Getin Holding. Skargi zaczęły napływać także do UOKiK co poskutkowało wszczęciem postępowania w grudniu 2014 r. Wyszło na jaw iż pośrednik nie tylko nie informował na żadnym etapie o możliwości niepowodzenia interesu ale również gdy pojawiły się pierwsze opóźnienia, ukrywał je. Aby przekonać do podpisania umowy, Home Broker stosował blef polegający na informowaniu klienta, że oferowany apartament jest już ostatnim lub jednym z ostatnich, które są dostępne. Manipulacja dotyczyła również warunków proponowanego kredytu – podkreślano iż będą udzielone z zastosowaniem preferencyjnych stóp procentowych, dzięki czemu będą o wiele tańsze niż te powszechnie dostępne. Na przełomie października i listopada 2015 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Home Broker karę pieniężną w wysokości zaledwie 330 000 PLN. W porównaniu do kwoty, którą łącznie inwestorzy „utopili” w tym przedsięwzięciu, taka suma to w istocie nie śmieszny żart. Pośrednik broni się mówiąc iż nie był stroną podpisywanej umowy więc zgodnie z przepisami nie może ponosić odpowiedzialności za niezrealizowanie inwestycji deweloperskiej. Jest jednak światełko w tunelu. Prawomocne decyzje prezesa UOKiK mają charakter prejudykatu w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że ustalenia UOKiK mówiące o naruszeniu interesów konsumentów poprzez przedstawione powyżej techniki manipulacji stosowane przez Home Broker są wiążące dla sądu.

Od Guzka do guza.

Powstaniu guza w organizmie, zawsze towarzyszy szereg różnych przekształceń oraz powiązań. Tak było również w przypadku 4 Kolorów. Decydując się na kupno apartamentu, konsument podpisywał dwie umowy. Pierwsza dotyczyła zakupu lokalu w powstającym hotelu we Władysławowie i była podpisywana z inwestorem z Łodzi – Przedsiębiorstwo Handlowe REDA Dariusz i Renata Guzek. Druga natomiast była umową dzierżawy tegoż lokalu zawierana z firmą VELAVES-RENT, której prezesem był nie kto inny jak Dariusz Guzek. PH REDA pod koniec listopada 2011 roku zostało przekształcone w znaną nam sp. z o. o. spółka komandytowo – akcyjna 4 Kolory IDEA. Niecały miesiąc po tym, spółka ta podarowała wszystkie akcje o łącznej wartości wycenianej na 170 000 000 PLN funduszowi Copernicus z siedzibą w Warszawie. Tym sposobem, kiedy kilka miesięcy później komornik sądowy chciał zająć udziały Dariusza Guzka w spółce komandytowej – sąd KRS odmówił przyjęcia zawiadomienia o zajęciu prawa majątkowego, ponieważ został on już podarowany. Warto wspomnieć, że inwestorzy nie są jedynymi poszkodowanymi w tej sprawie – są nimi również wierzyciele, którzy widnieją w księdze wieczystej 4 Kolorów – między innymi firma budowlana z Pomorza, która nadal nie otrzymała wynagrodzenia za pracę wykonaną na rzecz inwestycji. Opisany wcześniej mechanizm przekształceń uniemożliwił tej firmie dojście roszczeń względem Dariusza Guzka, który miał wekslem poręczyć zapłatę za prace budowlane. Co więc stało się z pieniędzmi wpłaconymi na rzecz sfinalizowania inwestycji? Ogromne środki z zakupu lokali przez inwestorów namówionych do tego przez Home Broker oraz dwa banki finansujące inwestycję. Nieznane koszty przedsięwzięcia – nie opłacono wykonawców. Agresywne techniki sprzedażowe, podejrzane przekształcenia i korelacje. Miał powstać wielki hotel a powstał wielki przekręt.

2 thoughts on “Afera ‚4 Kolory’ – wszystko co powinieneś wiedzieć.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *